Rozmiar tekstu: A A A

Organizujemy ceremonie pogrzebowe
na cmentarzach komunalnych i parafialnych
Miasta Poznania i okolic.

Zmarł Twój najbliższy, znajomy ...
Nie wiesz co zrobić? Jesteśmy po to, by Ci pomóc.


Jesteś tutaj: Strona główna / Poradnik Seniora

Poradnik Seniora

Poradnik Seniora


W ramach misji dostarczania Państwu rzetelnej informacji na temat usług pogrzebowych oraz niesienia pomocy tym, którzy mają problem z odnalezieniem się w trudnych chwilach, które nieodzownie towarzyszą stracie bliskiej osoby, współpracujemy z redakcją bezpłatnego dwumiesięcznika "Czerwony Portfelik - Poradnik Seniora". Na łamach tej gazety przybliżamy Państwu sylwetkę Universum, poruszamy problematykę opieki nad grobami, rezerwacji grobu za życia oraz staramy się ustrzec Państwa przed najczęściej popełnianymi w rozpaczy błędami, na które liczą nieuczciwi przedsiębiorcy. W cyklu artykułów poruszamy tematy ważne dla seniorów, odpowiadamy na pytania czytelników, które trafiają do redakcji, obalamy mity budowane na reklamach i przedstawiamy fakty takimi, jakie są jednocześnie dając Państwu szansę na podejmowanie świadomych decyzji w zakresie planowania miejsca swojego spoczynku czy organizacji pożegnania bliskiej osoby.

Zapraszamy do lektury i do śledzenia rubryki w dwumiesięczniku, gdzie co wydanie znajdą Państwo dawkę istotnych i aktualnych informacji. Poniżej zamieszczamy artykuły, które dotąd ukazały się na łamach Czerwonego Portfelika. Pełne wydania gazety w formie elektronicznej dostępne są na stronie redakcji www.czerwonyportfelik.pl w zakładce Archiwum Wydań.

Dział ten systematycznie będzie aktualizowany wraz z kolejnymi wydaniami gazety. Zachęcamy Państwa do lektury. W przypadku pytań odnośnie zamieszczonych w tym dziale materiałów prosimy o kontakt bezpośrednio z redakcją gazety lub elektronicznie z Universum Spółdzielnią Pracy. Jeżeli chcą Państwo zaproponować temat do rubryki „Ostatnia Droga” serdecznie zachęcamy do kontaktu z Redakcją.

Redakcja "Czerwony Portfelik Senior"
e-mail: redakcja@czerwonyportfelik.pl, tel. 505 151 952

Universum Spółdzielnia Pracy w Poznaniu
e-mail: info@universum-poznan.com.pl, tel. (+48) 61 853 19 43


50 lat tradycji i ciekawej historii

Kochanie, opłaciłeś grób mamy?

Koszty pogrzebu pod kontrolą

Kremacja czy tradycyjny pogrzeb?

Uczcij życie

Tradycja vs nowoczesność

Zapamiętaj: UNIVERSUM

Ekshumacja bez tajemnic

Planowanie pogrzebu

Spokój ducha z ubezpieczeniem pogrzebowym

Konsolacja: Istotny obyczaj czy smutny obowiązek?

Koszty pogrzebu - cena biletu w ostatnią drogę

Koszty miejsca pochówku

Kremacja godnie i z szacunkiem

Firmy pogrzebowe - na co uważać

Historia cmentarzy komunalnych w Poznaniu

Kto posiada prawo do grobu

Nietypowe zwyczaje pogrzebowe

Savoir-vivre na cmentarzu i na pogrzebie

Dlaczego warto sporządzić testament

Co warto wiedzieć przed organizacją pogrzebu

1 listopada na świecie

Epitafia i sentencje na nagrobkach

Patroni dobrej śmierci

50 lat tradycji i ciekawej historiidodano dn. 2013-03-14
Poniżej zamieszczamy pierwszy artykuł prezentujący czytelnikom gazety sylwetkę Universum.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2014-03-17 12:45:20,
Kochanie, opłaciłeś grób mamy?dodano dn. 2013-03-14
Poniżej zamieszczamy drugi artykuł, w którym wyjaśniamy czym jest opłata za miejsce, zwana prolongatą, w jakich przypadkach należy ją wnieść, co zyskujemy opłacajac prolongatę oraz jakie konsekwencje wynikają z zaniedbania wniesienia opłaty w terminie. Informujemy również o możliwości zarezerwowania grobowca lub niszy za życia.

Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2014-03-17 12:45:20,
Koszty pogrzebu pod kontrolądodano dn. 2013-03-14
Poniżej zamieszczamy trzeci artykuł, w którym obalamy mit pogrzebu za 16.000zł, wyjaśniamy komu przysługuje wypłata zasiłku pogrzebowego z ZUS, informujemy o możliwości skredytowania pogrzebu oraz o tym na co uważać, żeby nie przepłacić i nie dać się oszukać. Zestawiamy koszty pogrzebu tradycyjnego z pochówkiem prochów. Zapraszamy do lektury.

Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2014-03-17 12:45:20,
Kremacja czy tradycyjny pogrzeb?dodano dn. 2013-05-09
Poniżej zamieszczamy czwarty artykuł, w którym szczegółowo przedstawiamy Państwu temat kremacji. Kompleksowo prowadzimy Państwa przez procedurę zlecenia tej usługi w kontekście historii pierwszego w Polsce krematorium, stanowiska Kościoła względem kremacji oraz decyzji, które należy podjać w przypadku pochówku urny z prochami bliskiej nam osoby (transport, miejsce pochówku, akt woli, nagrobek). Zapraszamy do lektury.

Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2014-03-17 12:45:20,
Uczcij życiedodano dn. 2013-06-24
Ostatnie pożegnanie jest ważną ceremonią, która ma za zadanie uczcić godnie pamięć o osobie zmarłej, ale także pomóc przejść przez proces żałoby bliskim. Zachęcamy Państwa do nadania osobistego charakteru uroczystości ostatniego pożegnania.

Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2014-03-17 12:45:20,
Tradycja vs nowoczesnośćdodano dn. 2013-09-23
Goniąc każdego dnia za nadzieją na lepsze jutro nierzadko pozwalamy, aby waga wyjątkowych niegdyś dni gdzieś się zagubiła i straciła na znaczeniu. W poniższym artykule sięgamy do tradycji, która niegdyś bogata, dzisiaj jest rzadko praktykowana. Dzielimy się spostrzeżeniami dotyczącymi współczesnego podejścia do spraw ostatecznych w kontekście wartości, które od wieków zwykły przyświecać pokoleniom żegnającym swoich bliskich. Kiedy całe życie człowieka nie było redukowane do paru godzin poświęconych na załatwienie wszystkich formalności ze zgonem oraz jednej pozycji na fakturze z opisem: "do zapłaty". Proponujemy zawczasu przemyśleć organizację i przebieg czynności, które są nieuniknione. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2014-03-17 12:45:20,
Zapamiętaj: UNIVERSUMdodano dn. 2013-11-13
W tym miesiącu staramy się przedstawić Państwu naszą firmę przez pryzmat cech charakterystycznych, które pozwolą na jednoznaczną identyfikacją Universum na tle branży pogrzebowej. Wskazujemy również faktyczne dokonania i osiągnięcia, które pozwalają nam odpowiedzialnie stwierdzić, że za naszym logo idą doświadczenie i jakość. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2014-03-17 12:45:20,
Ekshumacja bez tajemnicdodano dn. 2016-07-07
W dzisiejszym odcinku naszego cyklu chcemy poruszyć temat trudny, lecz niezwykle ważny. Ludzkie życie pisze najróżniejsze scenariusze i nigdy nie możemy być calkowicie pewni, że miejsca pochówku naszych najbliższych będa dla nich ostatecznym miejscem spoczynku. Czsami pojawia się konieczność ekshumacji.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Planowanie pogrzebudodano dn. 2014-01-27
Ostatnimi czasy dosyć szeroko omawianym tematem były przygotowania do pogrzebu, swojego własnego pogrzebu. Jednym słowem, niektóre firmy pogrzebowe oraz towarzystwa ubezpieczeniowe namawiały nas do zaplanowania naszego pogrzebu. W styczniowym wydaniu Czerwonego Portfelika dzielimy się z Państwem naszym punktem widzenia i staramy udzielić praktycznych rad. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Spokój ducha z ubezpieczeniem pogrzebowymdodano dn. 2014-03-17
W ostatnim artykule, który kierowaliśmy do Czytelników "Czerwonego Portfelika" wspomnieliśmy o istotnym elemencie planowania pogrzebu, na którym na ogół nie skupiamy wystarczającej uwagi, a mianowicie o środkach na pokrycie kosztów przygotowania ceremonii pogrzebowej. W marcowym wydaniu przybliżamy Państwu szczegóły związane z finansowaniem pogrzebu, od zasiłku pogrzebowego, przez oferowane przez Universum pożyczki po ubezpieczenie pogrzebowe, z którym to planujemy w najbliższym czasie wyjść w stronę naszych klientów oraz ich rodzin. Zapraszamy do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Konsolacja: Istotny obyczaj czy smutny obowiązek?dodano dn. 2014-09-26
W wydaniu lipcowym poruszamy kwestię konsolacji, potocznie zwanej stypą. Geneza tego zwyczaju, wyzwania oraz pomoc, jakiej może udzielić Universum Rodzinie w tych trudnych chwilach. Zapraszamy do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Koszty pogrzebu - cena biletu w ostatnią drogędodano dn. 2015-02-25
W wydaniu styczniowym, przy okazji nowego roku rozpoczynamy cykl podsumowujący dotychczasowe nasze rozważania. Wierząc, że temat jest  Państwu trochę bliższy dzięki lekturze Czerwonego Portfelika, pozwalamy sobie na nieco bardziej szczegółową analizę wybranych tematów w kolejnych wydaniach gazety. Wszystkie części zebrane razem wraz z ostatnim wydaniem cyklu posłużyć będą mogły Państwu za małe vademecum pogrzebowe. Zapraszamy do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Koszty miejsca pochówkudodano dn. 2015-02-25
W marcu zapraszamy Państwa do szczegółowej analizy rodzajów grobów. Udzielamy porad na jakie miejsce zdecydować się w zależności od sytuacji w rodzinie oraz przyszłych planów dotyczących pochowań w grobie. Wskazujemy różnice między miejscami, opisujemy dla Państwa istotę prawa do grobu oraz koszty jego utrzymania. Zapraszamy do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Kremacja godnie i z szacunkiemdodano dn. 2015-06-17
Czasami w rozmowach dotyczących rodzaju pochówku rozważamy pogrzeb tradycyjny lub kremacyjny. W poniższym odcinku naszego cyklu przedstawiamy argumenty nie tyle za kremacją, gdyż o tym wspominaliśmy w poprzednich publikacjach, co za udziałem rodziny przy samej kremacji. Udział bliskich osoby zmarłej przy kremacji stanowi dla Państwa gwarancję, że kremacja faktycznie się odbywa i że w trumnie znajduje się bliska Państwu osoba, a nie ktoś obcy. Zapraszamy do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Firmy pogrzebowe - na co uważaćdodano dn. 2015-08-18
Tym razem dzielimy się z Państwem podstawową wiedzą, która pozwoli Państwu lepiej i bezpieczniej poruszać się na rynku usług pogrzebowych w momencie, kiedy zajdzie konieczność skorzystania z pomocy jednego z zakładów pogrzebowych. Podkreślamy wagę doświadczenia i obecności wybieranej firmy na rynku oraz podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze oferty. Zapraszamy do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Historia cmentarzy komunalnych w Poznaniudodano dn. 2015-10-22
Szanowni Państwo, wielokrotnie w naszych rozważaniach wspominaliśmy, że Universum zarządza poznańskimi komunalnymi nekropoliami. Przy okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych pomyśleliśmy, że w chwili zadumy warto spojrzeć na karty historii i przypomnieć sobie jak powstały cmentarze komunalne w Poznaniu. Jak zwykle zapraszam do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2016-07-07 13:25:37,
Kto posiada prawo do grobudodano dn. 2016-02-08
Szanowni Państwo, w wydaniu grudniowo-styczniowym poruszamy temat prawa do grobu. W poprzednich artykułach wspominaliśmy już o tym, na jakich zasadach wskazuje się osoby uprawnione do dysponowania grobem, jednak na przestrzeni ostatnich miesięcy, kiedy temat zyskał na znaczeniu po Święcie Zmarłych, postanowiliśmy sumiennie go podsumować. Jak zwykle zapraszam do lektury.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:11:19,
Nietypowe zwyczaje pogrzebowedodano dn. 2016-02-15
Szanowni Państwo, w lutym zapraszamy Państwa na wycieczkę po zwyczajach pogrzebowych. W naszej kulturze strata bliskiej osoby i związane z nią uroczystości pogrzebowe kojarzą się z przejmującą atmosferą nostalgii i smutku. O tym, jak przebiega ta uroczystość w innych krajach dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:11:19,
Savoir-vivre na cmentarzu i na pogrzebiedodano dn. 2016-07-07
Cmentarz to miejsce szczególne, które wymaga odpowiedniego zachowania. Wiedza o tym, jak się zachować odwiedzając nekropolię przydatna może być podczas świąt, pogrzebów, ale również w dni powszednie, kiedy udamy się z wizytą na grób bliskich. W tym miesiącu pragniemy podzielić się z Państwem naszymi skromnymi radami.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:11:19,
Dlaczego warto sporządzić testamentdodano dn. 2016-07-07
Trudno mówić o sprawach duchowych, o planowaniu przyszłości bez rozważenia spraw doczesnych. Dlatego na okoliczność śmierci bliskiej osoby należy pomyśleć nie tylko o formie pogrzebu, ale również o tym, co po niej pozostanie. W czerwcowym wydaniu Gazety Seniora staramy się w prostych słowach ująć najważniejsze zagadnienia dotyczące przygotowania testamentu.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:24:15,
Co warto wiedzieć przed organizacją pogrzebudodano dn. 2016-08-22
Nad organizacją pogrzebu należy się zastanowić, a do złożonej dyspozycji zlecenia pochówku przygotować. Na ostatecznie podjęte decyzje trudno będzie wpłynać w przyszłości bez poniesienia istotnych kosztów. Zapraszamy do lektury!


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:24:15,
1 listopada na świeciedodano dn. 2017-02-20
W Polsce 1 listopada jest kojarzony jednoznacznie. Wizyta na cmentarzu, wspomnienie Bliskich, postawienie znicza na grobie. Pamięć o zmarłych jest ważna. Na świecie jej świadectwo ludzie dają na różne sposoby. W tym roku przybliżamy naszym Czytelnikom co bardziej ciekawe tradycje związane ze Świętem Zmarłych. Zapraszamy do lektury!


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:24:15,
Epitafia i sentencje na nagrobkachdodano dn. 2017-05-02
W niniejszym odcinku staramy się pomóc i podpowiedzieć jaki napis nagrobny umieścić na nagrobku i czym kierować się przy jego wyborze. Zapraszamy do lektury!


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:24:15,
Patroni dobrej śmiercidodano dn. 2017-05-02
W kolejnym odcinku naszych rozważań związanych z branżą pogrzebową postaramy się przybliżyć postaci, które dla wielu stanowią wsparcie w trudnych chwilach towarzyszących stracie bliskiej osoby.


Czytaj artykuł
do góryautor: Leszek Grabarski,modyfikacja: 2017-05-02 10:24:18,  • Adresy placówek Universum
  • Ul. Woźna 15a, 61-777 Poznań, Tel. (+48) 61 853-19-43, fax (+48) 61 852-93-20
  • Ul. Grunwaldzka 305, 60-179 Poznań, Tel. (+48) 61 867-65-71, fax (+48) 61 867-60-01
  • Ul. Gnieźnieńska 36, 61-021 Poznań, Tel. (+48) 61 872-40-14, fax (+48) 61 872-40-14
  • Nr konta bankowego: 51 1090 1359 0000 0000 3501 8293      SWIFT: WBKPPLPPXXX